Istoric

(01.03.2021)

29 mai 1996
La iniţiativa Bisericii Baptiste nr. 4 – “Sion” din Oradea, s-a înfiinţat Biserica Creştină Baptistă nr. 8 – “Credinţa” din Oradea. Biserica se adună în imobilul proprietate personală a sorei Viorica Ivan de pe strada Liszt Ferenc nr. 43, unde s-a amenajat o sală de închinare din două camere de locuit.

Foto: 27 februarie 2021

23 martie 1997
Petru Mihenţ este ales păstor al bisericii.

Mai 1997
Slujba de dedicare a noului loc de închinare a noului loc de închinare – clădirea aparținînd familiei Cornea.

5 iulie 1998
Candidaţii pentru botez ai Bisericii Credinţa au fost botezaţi în Biserica Sion în cadrul slujbei de botez organizat de această biserică.

4 iulie 1999
Botez la Biserica Credinţa.

14 noiembrie 1999
52 din cei 72 de membri ai bisericii îl aleg ca păstor pe Emil Bartoş

17 decembrie 2000
Botez al Bisericii Credinţa la Bisericii Penticostale Tabor.

18 februarie 2001
Cei 99 de membri prezenţi la adunarea generală îl aleg pe Paulian Petric ca păstor asistent. Construcţia bisericii se află în faza de proiect.

19 mai 2002
Sunt ordinaţi: Paulian Petric ca pastor-asistent, Iulian Teodorescu ca presbiter şi Silviu Tatu ca păstor-învăţător.

19 octombrie 2002
Botez al Bisericii Credinţa la Biserica Baptistă din Tulca.

1 iunie 2003
Adunarea generală hotărăşte strângerea de fonduri pentru construcţia noii clădiri a bisericii din donaţiile membrilor bisericii locale.

19 decembrie 2004
Se inaugurează noul locaş de închinare de pe strada Ciheiului nr. 40, ocazie cu care se schimbă şi numele bisericii din Credinţa în Providenţa.

Mircea Ardelean a înregistrat video. Dan Mierluţ a făcut fotografii.

15 mai 2005
Primul botez al bisericii “Providenţa” sărbătorit în noul local al bisericii.

23 octombrie 2005
Emil Bartoş se retrage din slujirea pastorală a bisericii.

16 noiembrie 2005
Fr. Gheorghe Pădure acceptă să preia coordonarea bisericii ca păstor-girant, funcţie pe care o deţine din 15 ianuarie 2006 până în 16 aprilie 2006 când demisionează din această funcţie.

30 iulie 2006
Adunarea generală extraordinară organizată de Uniunea Bisericilor Creştine Baptiste din România alege un nou comitet de diaconi, dintre care Lucian Ciupe a fost invitat să se ocupe de supravegherea vieţii spirituale a bisericii.

25 martie 2007
Lucian Ciupe este ales ca păstor al bisericii, iar fr. Silviu Tatu este reconfirmat ca păstor-învăţător.

14 octombrie 2007
Al doilea botez al bisericii “Providenţa”.

25 mai 2008
Al treilea botez al bisericii “Providenţa”.

21 noiembrie 2010
Lucian Ciupe îşi dă demisia ca pastor.

9 septembrie 2012
Ștefan Iluțan a fost ales pastor al Bisericii Providența, cu 157 de membri.

29 mai 2016
Biserica Providența, cu 200 de membri, aniversează 20 de ani de existență, alături de păstorii care au slujit de-a lungul anilor.

Vezi:

Biserici postdecembriste (1) – Providenţa ORADEA (Alin Cristea, 24 iulie 2018)